Det följer med en instruktion med de 17 meningarna så som jag konstruerade dem och då alla kort används, men det är fritt för eleverna att bygga sina egna meningar.
Trasiga meningar- meningsbyggnad – höst
20,00 kr
Ett material som tränar meningsbyggnad och ordklasserna på olika sätt. De trasiga meningarna har ett höst-tema. Varje mening består av 3 olika kort som hakar i varandra och bildar en mening.
kort 1 – substantiv En ekorre (inleds med stor bokstav)
kort 2 – verb samlar
kort 3 – adjektiv bruna ekollon. (avslutas med punkt.)
Låt eleverna arbeta två och två med att bilda så många meningar som möjligt. Det finns inget rätt eller fel, så länge meningen fungerar språkmässigt. Meningarna kan få roliga betydelser. Eleverna kan läsa upp de olika meningarna för varandra. De kan skriva av sina meningar. När de har byggt sina meningar kan de ändra på ordföljden för att göra om meningen till en fråga. En ekorre samlar bruna ekollon / Samlar en ekorre bruna ekollon? Eleverna kan också göra sorteringsövningar med sina kort i de olika ordklasserna. Lägg alla substantiv, verb och adjektiv i olika högar. Byta ut alla adjektiv i meningarna till egna påhittade adjektiv eller motsatsordet till adjektivet som står på kortet.
Antal filer: 1
Filformat: pdf
Rekommenderad programvara: Acrobat Reader
Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.