Five in a Row:
Spelregler: Varje spelare har sin egna bricka. En elev börjar med att slå tärningen och kryssar över ordet som tärningen visar. Sedan fortsätter de tills en av eleverna har fått fem i rad. Slår man en 6 går turen vidare.
Spel:
Spelregler: Slå med en tärning, flytta spelpjäsen i yttervarvet där bilderna finns. Titta på bilden du hamnar på och fyll i ordet i mitten av spelplanen. Den som har fyllt i flest ord vinner.
Spel som träna stavning:
Spelregler: Ta en varsin spelplan. Turas om att slå med tärningen och skriv det ord som tärningen visar. Ta hjälp av begreppslistan om du behöver. Om man har fullt på en rad och får det tärningstalet går turen över till motspelaren. Den som först får en vågrät rad har bingo. Sedan fortsätter man med 2 rader, 3 rader, fyra rader och hela brickan.
Begreppslista
Ingår i serien Engelska classroom


De försvunna ljuden från Ljudön
Faktablad & Arbetsblad- Velociraptor- Illustration och faktablad! (kopia)
Diplom - Löpning
Bygg en kropp
Höstbingo
Engelska Läsförståelse Nr 4
En blågrön pärla
Räkna Addition och Subtraktion på tallinjen 0-9
Snabba skrivövningar
Skriv en saga (tema:Höst)
Skyltar tiokompisar
Väggdekorationer Färger
Ugglans tiokompisar
Strategispel - Picaria
Ordjakt Engelska Classroom
mattetest (åk 1-2)
Vokaler - ord och meningar
Julspel - Baka pepparkaksgubbar
Alla hjärtans dag
Wordworm school
Välskrivning (tak och källare bildstöd)
Berättande text tankekarta
Bokstavrum A
Koll på synonymer
Veckans Bokstav - Ett kreativt sätt att lära sig alfabetet: S
Escape Room - Mysteriet med den låsta dörren 



Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.