Vill du hjälpa dina elever att utveckla sin förmåga att skriva och bedöma argumenterande texter? Detta färdiga material ger dig allt du behöver för att arbeta med debattartiklar i årskurs 6 utifrån kunskapskraven i svenska enligt Lgr22.
Innehåll:
Tre argumenterande debattartiklar på temat Minska skärmtid för unga – skrivna på E-, C- och A-nivå för att tydligt visa progression.
Bedömningsmatris som fokuserar på fyra centrala aspekter: struktur, argumentation, språk och anpassning till syfte/mottagare.
Utförlig instruktion till eleverna där de får analysera, markera och diskutera texterna.
Perfekt för formativ bedömning! Eleverna får träna på att ge respons och förstå vad som krävs för att utveckla sitt eget skrivande.
Detta material passar både för enskilt arbete, par- eller gruppdiskussioner och kan användas som förberedelse inför att eleverna själva ska skriva debattartiklar.


Miljöhjälte - Läs, skriv, avkoda, klimatsmart korsord
Ugglans tal 0-5
Tipspromenad med blandade frågor
Allt om mig
Färglägg din snöflinga
Musik och rörelse-Att skapa och leda ett motionspass till musik åk 6-9
Multiplikation - 7:ans tabell
Temablad sommar
Pratkarta mat 2
Faktatext om Minecraft (NP-stil) 



Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.