Word Ladder – Träna engelska ord på ett klurigt och roligt sätt!
Den här serien innehåller 20 delar fulla av utmanande och språkutvecklande Word Ladder-övningar för barn från årskurs 4. Varje del består av 5 arbetsblad där eleverna stegvis ändrar ett ord till ett annat genom att byta ut en bokstav i taget – ett smart och engagerande sätt att bygga ordförråd, träna stavning och utveckla engelsk läsförståelse.
Eleverna får börja med ett givet ord och ska sedan, steg för steg, lista ut vilka bokstäver som ska ändras för att skapa ett nytt, korrekt engelskt ord. Det gäller att tänka logiskt, känna igen mönster och ha koll på stavning – vilket gör övningarna både utmanande och pedagogiska.
Varje produkt innehåller:
– 5 färdiga Word Ladder-övningar
– Tillhörande facit för alla uppgifter
– Snygg och barnvänlig layout
– Digital PDF, enkel att skriva ut
Pedagogiska mål:
– Träna engelskt ordförråd och stavning
– Utveckla språklig logik och analytiskt tänkande
– Stärka självständigt arbete och problemlösning
För vem?
Materialet passar perfekt från årskurs 4 och uppåt, både som klassrumsaktivitet, läxa eller extramaterial för snabbare elever. Facit gör det enkelt att arbeta självständigt eller att använda uppgifterna i par/grupp.
Format: Digital PDF – 5 övningar + facit i varje del


Sommarhäfte till sista skolveckan
Solfjäder multiplikation 1-10:ans tabeller
Easter Crossword 2
Goda läsares olika lässtrategier
Svampar blandade uppgifter
Har min text
Växter i vår natur, spelplan med 40 frågekort
Utvärdera året
Blinddate med en bok
Mall/checklista - berättande text
Tokmeningar
häfte med asagudarna
Loppa - årstider
Svampens Dag-Bladet!
Alla hjärtans dag kärlekslarv
addition 0-10 och 0-100 utan tiotalsövergång, arbetsblad och test 





Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.