Vad kostar de? (tre nivåer)
30,00 kr
Materialet består av 12 sidor (4 uppsättningar) med prislistor på varor man kan hitta i en matbutik. Det finns tre varianter på varje uppsättning, för att eleverna ska kunna arbeta med samma material oavsett vilken nivå man befinner sig på. Materialet kan användas på en mängd varierande sätt. Lek affär och använd materialet som prisskyltar. Eller varför inte använda det när eleverna ska träna addition och subtraktion, vad kan man handla för 100 kr? Ett annat alternativ är även att låta eleverna visa med pengar hur mycket de olika sakerna kostar. Eller använd de precis så som de passar bäst i just din klass.
Titta gärna på mitt övriga material.
Mycket nöje!
Antal filer: 1
Filformat: pdf
Rekommenderad programvara: Acrobat Reader


Halloween Målarbilder och pyssel
Symmetri med halloweentema
Geometriska former
Väggkonst – Interjektioner affisch
Kortfakta om djur på bondgården - Kon
Geografens testamente eller Den stora Sverigeresan arbetsblad del 1-8
Skriv åtta saker
Träna på att skriva vanliga ord
Häfte/arbetsblad halloween
Boken om Ormen Olle 






Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.